Synnytys- ja naistentautiopin tutkimussäätiön tarkoituksena on tukea synnytys- ja naistentautiopin tutkimusta, naisten ja perheiden terveyden parhaaksi. Säätiön apurahat on tarkoitettu väitöskirja- ja/tai postdoc-tutkijoille, jotka ovat Suomen gynekologiyhdistyksen jäseniä. Sääntöjen mukaisesti apuraha myönnetään vain kerran samalle hakijalle. Kevään 2026 apurahat jaetaan SGY:n kevätkokouksessa Oulussa 23.4.2026.
Kevään 2026 apurahat (maks. 6 kpl a’ 4000€) on kohdistettu väitöskirjatutkijoille, joiden väitöskirjaprojekti on jo käynnistynyt (esim. laaja tutkimus, jonka tutkimusluvat ja aineisto on hankittu tai ensimmäinen osatyö lähetetty lehteen arvioitavaksi/julkaistu). Hakemus on jätettävä viimeistään 30.1.2026 klo 23.59 mennessä. Myöhästyneitä hakemuksia ei käsitellä.
Hakemus pitää sisällään tiivistelmän (max. 250 sanaa) ja tutkimussuunnitelman (sisältäen: Otsikko, Tausta ja tavoitteet; Materiaalit ja menetelmät; Eettiset näkökulmat, Aikataulu), joiden yhteispituus on enintään 3 sivua. Referenssit voivat jäädä tämän kolmen sivun ulkopuolelle. Apurahahakemukseen liitetään lisäksi rahoitussuunnitelma sekä hakijan ansioluettelo. Tiedostot liitetään yhdeksi pdf-tiedostoksi, joka nimetään SGY_Tutkimussäätiö_etunimi_sukunimi.
Linkki hakulomakkeeseen: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/132409/lomake.html
Synnytys- ja naistentautiopin tutkimussäätiön tekninen sihteeri Maaria Puupponen (e-mail: maaria.puupponen [ät] helsinki.fi) antaa tarvittaessa lisäohjeita.
Apurahan maksamisen edellytyksenä on noin 200 sanan yleistajuinen yhteenveto tutkimusaiheesta. Teksti julkaistaan Syklissä. Saajan tulee myös yhden vuoden kuluessa apurahan myöntämisestä antaa säätiölle selvitys apurahan käyttämisen kohteesta ja tavasta.
Elämälle ry tukee Synnytys- ja naistentautiopin tutkimussäätiön toimintaa.
Synnytys- ja naistentautiopin tutkimussäätiön hallitus