Gynekologiaan erikoistuvien lääkärien pienryhmä

Pienryhmän tavoitteena on parantaa Suomen erikoistuvien gynekologien koulutuksen tasoa ja luoda suhteita eri sairaaloissa erikoistuvien lääkäreiden välille.

Erikoistumiskoulutukseen hyväksyttäessä kannattaa liittyä Suomen gynekologiyhdistyksen (SGY) jäseneksi. EGO (Erikoistuvat gynekologit ja obstetrikot) on gynekologiyhdistyksen pienryhmä. Pienryhmä järjestää kaksi kertaa vuodessa koulutuksen, johon voivat osallistua ainoastaan SGY:n jäsenet.

Koulutus hyväksytään osaksi erikoistumisvaiheen tieteellistä koulusta.

EGO järjestää myös opiskelijavaihtoa jäsenyhdistystensä NFYOG:n ja ENTOG:n kautta.

EGO:n hallitus

Ina Lehtonen
Ina Lehtonenhallituksen puheenjohtaja, TYKS
ina.lehtonen@varha.fi
Marianne Kamaja
Marianne KamajaTAYS
marianne.kamaja@pirha.fi
Iina Niemi
Iina NiemiKYS
iina.niemi@pshyvinvointialue.fi
Heli-Minttu Riikonen
Heli-Minttu RiikonenHUS
heli-minttu.riikonen@hus.fi
Carolyn Kaunisaho
Carolyn Kaunisahokv-vastaava, HUS
carolyn.kaunisaho@hus.fi
Fanny Erkinheimo
Fanny Erkinheimotiedottaja
Johanna Lavi
Johanna LaviOYS
johanna.lavi@student.oulu.fi
Anni Kyyranta
Anni Kyyrantakeskussairaalaedustaja, Etelä-Karjalan keskussairaala
anni.kyyranta@ekhva.fi
Laura Pohja
Laura Pohjakeskussairaalaedustaja, Kanta-Hämeen keskussairaala
laura.pohja@omahame.fi